Wheels/Rims are manufactured out of steel or aluminum (alloy) and are measured by the diameter of the tire they accept in combination with its width. For example, a 16×6 wheel will accept a 16 inch (R16) tire and will measure 6 inches wide from inside lip to inside lip. We offer wheels based on their original (Stock) applications. The wheels we offer may fit Make/Model/Years other than those shown; however we cannot instruct customers on fitment outside of the vehicles original configuration.
KIA SOUL (2014-2016) OEM WHEEL RIM 17×6.5 HOL# 74693A 74693B
Price range: $237.49 through $337.37
Wheel Specifications
| Bolt Pattern | 5-115mm |
|---|---|
| Offset | 51mm |
| Style | 5 Double Spoke |
| Placement | Front or Rear |
| Finish | No paint |
| Material | Aluminum Alloy |
| Size | 17x6.5 |
| Condition | F |
BAM!
| Dimensions | 63193212 cm |
|---|---|
| Condition | USED – NOT REMANUFACTURED AS IS, REMANUFACTURED TO NEW +4 DAYS HANDLING |



Reviews
There are no reviews yet.